انتخاب کابینت مناسب برای حمام

حمام را می‌توان یکی از مهم‌ترین محل‌های هر خانه برای پاکیزه نگه‌ داشتن افراد در نظر گرفت. اول اینکه طبق آیین اسلام پاکیزگی نیمی از ایمان است. به دلیل‌های مختلف می‌توان گفت که حمام امروزه نقش مهمی در زندگی ایفا می‌کند و تنها مکانی است که می‌تواند باعث از بین رفتن خستگی و به دست آوردن آرامش در زندگی ما بشود، کابینت حمام بخشی از دکوراسیون داخلی حمام به شمار می‌رود که می تواند روح تازه‌ای به این فضا بدهند.

کابینت حمام

کابینت‌های حمام نقش بسزایی در نحوه آرایش حمام ایجاد می‌کنند، به طوری که امروزه به عنوان عضو کلیدی و اصلی طراحی حمام به شمار می‌روند. کابینت حمام نه تنها باعث زیبایی و آراستگی داخل حمام می‌شود بلکه بسیار کاربردی نیز هستند.

کابینت روشویی در حمام

کابینت روشویی می‌تواند جلوه بسیار زیادی را به حمام شما بدهد. با طراحی که خواهد داشت می‌تواند نظم خاصی به حمام بدهد که این مورد سبب می‌شود یک نظم و آرامش خاص در محیط ایجاد شود.

کابینت روشویی می‌تواند کمک به سزایی در جمع آوری وسایل داخل حمام به ما بدهد، از قبیل برداشتن تمامی وسایل آرایشی بهداشتی و قرار دادن آن در جای معین  و هم می‌توان با یک نظم و ترتیب خاص و به طور زیبا و مرتب آن‌ها را در کابینت روشویی جای داد. بودن کابینت روشویی باعث می‌شود از مجاورت وسایل با آلودگی جلوگیری به عمل آید.

انواع مدل‌های ظاهری در کابینت روشویی

ما مدل‌های مختلفی از کابینت‌های روشویی داریم که بسته به نوع ظاهر و کاربرد آن‌ها در حمام‌ها مطابق با سلیقه افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابینت ساده

می توان این‌گونه بیان کرد که ساده‌ترین نوع کابینت همین نوع از کابینت‌ها هستند که تنها با تفکر بر نگهداری وسایل در حمام و وسرویس‌های بهداشتی تعبیه شده است.  این نوع از کابینت‌ها دارای ظاهر بسیار ساده وبی آلایش و بدون طرح هستند.

کابینت کلاسیک

در این نوع طراحی دارای  ظرافت بیشتری است که غالبا از MDF ساخته می‌شوند. در این نوع کابینت‌ها از دستگاه سی‌ان‌سی و وکیوم برای ایجاد طرح بر روی کابینت استفاده می‌کنند که ظرافت و زیبایی بیشتری ایجاد می‌کند.

کابینت فول ست آیینه

این نوع کابینت دارای طرفداران بی‌شماری است و دقت بیشتری در طراحی و ساخت آن به شکل مدرنیته انجام می‌شود. در این مدل از کابینت همانطور که از نامش پیداست دارای فول‌ست است. یعنی کاملا مجهز است، به طوری که شامل آینه و مکانی برای تمامی وسایل آرایشی بهداشتی است.

 

کابینت مدرن

این کابینت‌ها که منحصرا جنس آن‌ها از PVC است بسیار براق و زیبا طراحی شده‌اند. در این نوع کابینت‌های چشم نواز آینه به عنوان کلیدی ترین اصل به کار گرفته شده است. در الگوی طراحی این مدل کابینت‌ها تلاش بر آن شده که الگوی طراحی مدرن رکن اصلی آن باشد. در مدل کابینت‌های مدرن، اصل طراحی به این گونه است که درهای آن‌ها از شیشه براق استفاده شده تا افراد بتوانند اشیا و وسایل داخل آن را به طور واضح مشاهده نمایند.

مواد به کار رفته در کابینت حمام

می‌توان گفت که بخش مهم کیفیت در کابینت به مواد به کار رفته در آن بستگی دارد. امروزه در اکثر کابینت‌ها از ترکیب مواد مختلف استفاده می‌کنند. اما مبحث مورد نظر ما مواد پایه همچون، PVC ، فلز و ... است

کابینت‌های فلزی

با بردن نام فلز تصور ما به سختی و محکمی گرایش پیدا می‌کند، حال باید بگویم که درست است در این مدل به دلیل استفاده از فلز کابینت دارای قدرت دوام بیشتری است اما با توجه به طول زمان،این کابینت‌ها دچار زنگ زدگی و هچنین می‌توان گفت که دچار سرو صدای بسیاری می‌شوند. با گذشت زمان و روی کار آمدن مدل‌های جدید دیگر افراد کمی به کابینت‌های فلزی روی می‌آورند و این مدل از کابینت دیگر محبوبیت خود را در میان عموم مردم از دست داده است.

کابینت چوبی یا همان MDF

کابینت MDF به خاطر داشتن ظرافت و سبکی که در برابر کابینت فلزی از خود نشان داده است، با سرعت فراوان توانسته به محبوبیت فراوانی دست پیدا کند. کابینت‌های MDF به دلیل داشتن طرح‌های بسیار زیبا و شکیل،  پای خود را به همه‌ی خانه‌ها باز کرده است. با گذشت زمان این نوع کابینت آسیب پذیری خود را نمایان کردند آن هم این بود که MDF دارای آسیب پذیری بسیار بالایی در مقابل رطوبت است و با ورود PVC به بازار محبوبیت بیش از حد خود را از دست داد.

کابینت‌های PVC

کابینت‌های PVC به خاطر نشان دادن مقاومت در برابر آب توانستند محبوبیت بیش از حدی برای خود به ارمغان بیاورند. جنس کابینت‌های PVC از چوب است و تنها روکش مقاومی از PVC بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد. در این نوع کابینت بخاطر مقاومت در برابر آب و عدم نفوذ رطوبت در مناطق شرجی توانست بازار را به دست گیرد. حال سازندگان کابینت‌های PVC بر این عقیده هستند که کابینت‌هایشان را تنها با PVC بسازند. چون ماده PVC دارای مدت عمر بیشتری و براقی این ماده باعث جلب توجه می‌شود. این ماده هم سبک تر از چوب و هم نسبت به چوب مقاوم‌تر و دارای طول عمر بیشتری می‌باشد.

مدل‌های نصب کابینت‌های روشویی

روش‌ها  و مدل‌های مختلفی برای نصب کابینت‌ها وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

در حمام کابینت‌های روشویی را تنها به 2 صورت می‌توان نصب کرد.

نصب کابینت‌ها در زیر سنگ روشویی

 در این مدل سنگ روشویی در بالای کابینت قرار می‌گیرد و بالاتر از آن یک آینه قرار دارد. کابینت تنها مقدار فضای کمی را برای نگهداری وسایل دارد که بسته به مدل طراحی آن است. این مدل را می‌توان پایه سنگ روشویی نام برد که طراحی آن تقریبا شباهت فراوانی به کمدهای آشپز خانه دارد.

نصب کابینت بر بالای سنگ روشویی

 این مدل طراحی دارای زیبایی و ظرافت بیشتری است. با توجه به قد افراد و راحتی آن نسبت به مدل بالا دارای محبوبیت بیشتری نیز است. در این مدل دست طراح بازتر است و می‌تواند آزادی عمل بیشتری به خرج دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله ما توضیح مفصلی در مورد کابینت حمام و نوع مواد کاربردی در آن را بیان نمودیم تا شما با شناخت کامل بتوانید تصمیم مناسب برای تهیه کابینت حمام را اتخاذ نمایید. امید این داریم که با بیانی شیوا و روان توانسته باشیم شما را با این موضوع آشنا کنیم.

محتوای مرتبط

call