آینه کاری یا آینه پازلی

هنرهای اصیل و صنایع دستی ایران از گذشته زبانزد عام و خاص بوده و هست. هنرهایی همچون خاتم کاری، میناکاری، منبت کاری و البته آینه کاری!

آینه کاری یکی از هنرهای برجسته در معماری جهان، علی الخصوص ایران است. در بسیاری از آثار باستانی کشورمان از هنر آینه کاری در جهت ارتقای معماری داخلی و خارجی سازه بهره برده شده است.

آینه یک نوع ماده ی بادوام، زیبا و خاص برای جلوه بخشیدن به نمای داخلی یک ساختمان محسوب می­شود. علاوه بر آن، مفید و قابل استفاده بودن آینه در کاربرد روزانه و البته افزایش نور داخلی ساختمان، از پذیرایی داخل آپارتمان گرفته تا محوطه ی راه پله، راهروهای باریک و فضای انتظار، باعث افزایش بهره وری و بازده ی سازه به ساکنان آن می شود.

آینه پازلی

آینه های پازلی یک گزینه ی جذاب برای داخل آسانسورها، لابی هتل ها و ساختمان های لوکس، رستوران ها و فروشگاه های پوشاک و کفش محسوب می شود. استفاده از آینه های پازلی در حمام و سرویس بهداشتی نیز تقریبا به امری رایج تبدیل شده است. علاوه بر آن بزرگترین مشتریان آینه های پازلی در بین صنف های مختلف شغلی، آرایشگاه های مردانه و سالن های لوکس آرایش و زیبایی زنانه می باشد. این آینه ها در آرایشگاه ها علاوه بر کاربرد، جلوه ی خاصی به محیط اطراف خواهد بخشید.

آینه های پازلی دارای انواع و مدل های متفاوتی می باشد که هر یک برای سبک خاصی از معماری داخلی ساختمان مناسب است. این آینه ها میتوانند به صورت منظم یا غیر منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند. علاوه بر آن آینه های پازلی را می­توان به صورت دور قاب یا بدون قاب مورد استفاده قرار داد.

آینه از آنجا که برخلاف طیف گسترده ای از دیوارپوش ها مصالحی نسوز و مقاوم در برابر آتش است، دغدغه ی بسیاری از مصرف کنندگان در خصوص اشتعال و قابلیت آتش گرفتن و توسعه ی آتش سوزی در ساختمان را رفع خواهد نمود.

ایینه پازلی

آینه های پازلی را می­توان از آینه های متفاوت با ضخامت های گوناگون تولید نمود. اما معمولا از آینه های رایج و معمولی با ضخامت 4 میلی متر استفاده می­شود. این ضخامت کم باعث می­شود تا برخلاف برخی تایل های دیواری دکوراتیو، هیچ فضایی از محیط مفید داخل ساختمان هدر نرود و حتی فضای داخلی ساختمان بزرگتر از حالت عادی به چشم بیاید. این خاصیتی است که باعث می­شود تا جهت بزگتر جلوه دادن فضا و کاهش استرس استفاده کنندگان، از آینه در داخل آسانسور نیز استفاده شود که این روزها به جهت اهمیت معماری و دکوراسیون، معمولا از آینه های پازلی استفاده می­شود.

محل نصب آینه های پازلی نیز مساله ای دارای اهمیت است که باید به برخی نکات مهم در این زمینه توجه نمود تا آینه کاری ساختمان هم زیبایی بهتری داشته باشد و هم از کارایی بالاتری برخوردار باشد.

- در اتاق خواب از آینه پازلی باید در بالای تاج تخت استفاده نمود و استفاده از آینه پازلی در مقابل تخت به هیچ عنوان توصیه نمی­شود.

- در سرویس بهداشتی باید ارتفاع نصب را متناسب با قد افراد ساکن آن ساختمان انتخاب نمود.

- بهتر است آینه های پازلی خیلی بالاتر یا پایین تر از مرکز چشم افراد قرار نگیرد.

- در صورت تمایل به استفاده از آینه پازلی در بالای تاج مبل پذیرایی، بهتر است آینه ها را در فاصله ی حدودا 20 سانتی متر بالاتر از تاج مبلمان نصب نمود.

آینه های پازلی به دلیل کارایی و ویژگی های مثبت زیاد و البته قیمت کمی که دارند، به یک گزینه ی مورد علاقه برای مشتریان تبدیل شده اند. این روزها در بسیاری از سازه های نوساز و یا بازسازی شده از آینه های پازلی در جهت بهبود معماری داخلی ساختمان بهره برده می­شود. قطعا آینه های پازلی در آینده نقشی پررنگ تر در معماری داخلی منازل خواهد داشت.

محتوای مرتبط