1. home icon
    خانه
  2. مجله دکوراچی
  3. دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی
  4. نکات مهم در خصوص طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی

نکات مهم در خصوص طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی

یکی از بخش‌های که عموما مورد غفلت افراد برای طراحی قرار می‌گیرد، حمام و سرویس بهداشتی است. طراحی دکوراسیون حمام در سبک‌های گوناگونی صورت می­گیرد که این تفاوت در سبک‌ها بیشتر ریشه در تفاوت فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ملل مختلف دارد. حمام از جمله عناصر مهم دکوراسیون داخلی خانه محسوب می­شود که در آن همراه با شستشوی بدن، ذهن و روان شما نیز جلا پیدا می­کند. در ادامه این مطلب از وب سایت ردپنل قصد داریم نکاتی را پیرامون مدل‌ها و عناصر مهم در طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی برایتان به اشتراک بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی

در طراحی دکوراسیون حمام مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید استفاده حداکثری از فضا است. مهم نیست که حمام خانه شما بزرگ یا کوچک است، مهم آن است که با طراحی دکوراسیون مناسب بهترین تجربه‌ی پاکیزگی در کنار آرامش را به خود هدیه دهید. در حمام‌هایی با مساحت بزرگ متخصصان استفاده از وان را توصیه می‌کنند و در حمام‌های درون اتاق خواب(مستر)، بهتر است از درب‌های شیشه‌ای استفاده شود. امروزه با گذر زمان خانه‌ها روز به روز به سمت کوچک‌تر شدن می‌روند. این مسئله حمام‌ها را نیز تحت شعاع قرار داده و منجر به کوچک‌تر شدن آن‌ها شده است که خود چالش بزرگی است.

علاوه بر این مورد، در طراحی حمام‌های کوچک همیشه چند چالش اصلی وجود دارد. ایجاد یک فضای مناسب برای دوش، محل قرارگیری توالت و سینک، محل قرارگیری حوله‌ها و ... از جمله عوامل چالش ساز در طراحی حمام‌های کوچک هستند. همانطور که می‌دانید نوع کاشی و سرامیک، نوع شیرها، کفپوش مناسب، پوشش دیواری، هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، کابینت‌هایی به منظور قرار دادن حوله و یا دیگر لوازم، انواع رنگ‌ها و سایر لوازم جانبی از جمله اجزای اصلی یک حمام محسوب می‌شوند. با کنار هم قرار دادن تمامی این موارد به گونه‌ای صحیح، شما شاهد ترکیبی بی نظیر از پاکیزگی و زیبایی خواهید بود.

نقش رنگ در طراحی دکوراسیون حمام ایرانی

می‌دانیم که رنگ‌ها نقش زیادی می‌توانند در زیباسازی محیط داشته باشند. برای زیباتر شدن محیط کافی است که رنگ مناسب و درستی را انتخاب کنید. البته ناگفته نماند که انتخاب کردن رنگ مناسب دارای پارامترهای مختلفی است که عدم توجه به این پارامترها می‌تواند باعث تاریک شدن، ظاهر نازیبای محیط و مواردی از این دست شود.

سفید معمولا بهترین رنگ طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی است. از جمله عواملی که این رنگ را بسیار پرطرفدار کرده می‌توان به هماهنگ شدن بسیار آسان آن با سایر اثاثیه حمام، بزرگ تر نشان دادن محیط، راحت تر دیده شدن کثیفی‌ها و ... اشاره کرد. از آن سو اگر سبک‌های شلوغ را می‌پسندید، هلویی و طلایی بهترین گزینه برای شما هستند زیرا فضا را شلوغ تر نشان می‌دهند. اگر می‌خواهید که حمام شما بزرگ‌تر جلوه کند، توصیه دکوراتور‌ها استفاده از رنگ‌های طبیعی برای سرامیک‌ها است. استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ‌های بژ، کرم روشن و گاهی زرد به دلیل انعکاس نور بسیار خوبی که دارند فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. از آن سو اگر حمام شما بزرگ و عریض است، بهره گیری از رنگ‌های تیره توصیه می‌شود، چراکه فضا را کوچک‌تر و گرم تر نشان می‌دهند.

در حمام‌های ایرانی از چه نوع کفپوشی استفاده می‌شود؟

مورد دیگری که باید در هنگام دیزاین کردن یک حمام ایرانی به آن توجه داشته باشیم، نوع کف پوش حمام است. این کف پوش‌ها أنواع مختلفی دارند که استفاده از سرامیک و کاشی بیشترین استفاده را دارد.

به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی از قبیل کیفیت، سایز، رنگ، الگو، طرح و بافت را باید در نظر گرفت. بهتر است در ابتدا قسمتی از حمام که بیشتر در دید است را با کفپوش مورد نظر امتحان کنید سپس اگر آن را پسندیدید، کفپوش را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید. انتخاب کفپوش مناسب می‌تواند تاثیر به‌سزایی در بزرگ‌تر دیده شدن حمام داشته باشد.

شیوه نور پردازی حمام‌های ایرانی

نورپردازی درست و اصولی به بهتر دیده شدن طراحی دکوراسیون حمام و زیبایی آن کمک زیادی می‌کند. البته باید خاطر نشان کرد که نحوه نورپردازی خیلی مهم‌تر از نوع چراغ روشنایی است. در انتخاب نوع روشنایی باید به فاکتورهای داخلی مهمی از جمله وجود پنجره و اندازه آن و یا میزان ورود نور طبیعی در حمام‌هایی با پنجره‌‌های سقفی یا پاسیو توجه نمود. توجه داشته باشید روشنایی مکمل همان روشنایی طبیعی است که از پاسیو وارد حمام می‌شود است. نورپردازی در حمام‌های امروزی توسط لامپ‌های کوچکی که در جای جای حمام قرار می‌گیرند انجام می‌شود.

شیوه دیگری از نور پردازی که در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی دارد، شیوه نور پردازی به روش مخفی است. در این شیوه نور پردازی منبع نور در محیطی مخفی می‌شود و افراد فقط می‌توانند نوع ساطع شده از آن را ببینند. استفاده از این شیوه نور پردازی در محیط‌هایی که دارای فضای کوچکی هستند برای جلوگیری از تابش نور مستقیم در چشم افراد بسیار استفاده می‌شود.

از آینه‌ها در طراحی دکوراسوین حمام ایرانی چه استفاده‌ای می‌شود؟

استفاده از آینه‌ها را فراموش نکنید و بخشی از هزینه تامین روشنایی خود در طراحی دکوراسیون حمام‌های ایرانی را به آن‌ها اختصاص دهید. استفاده از آینه در هر مکانی می‌تواند به انعکاس بیشتر نور، بزرگ‌تر و تمیزتر دیده شدن فضا کمک کند؛ از این رو بهره‌گیری از آینه‌ها در حمام‌های کوچک، بسیار توصیه می‌شود زیرا با هزینه‌ای کم، می‌توان فضا را بزرگ‌تر و نورانی‌تر نشان داد.

همان طور که گفته شد استفاده کردن از آینه در محیط‌های کوچک باعث می‌شود تا محیط در اندازه بزرگ‌تری دیده شود، پس بهترین اقدام برای محیط‌های کوچک را می‌توان نصب یک آینده بزرگ در نظر گرفت.

در مقاله دکوراسیون حمام ایرانی خواندید

در این مقاله از سری مقالات طراحی دکوراسیون وب سایت رد پنل به بررسی ویژگی‌های حمام‌های ایرانی پرداختیم. استفاده کردن از موارد نام برده شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا محیطی زیباتر و جذاب‌تر داشته باشد. توجه داشته باشید که المان‌های طراحی حمام ایرانی خیلی بیشتر از موارد نام برده شده در این مقاله است که در مقالات بعدی وب سایت به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

محتوای مرتبط