تخت خواب های ژاپنی

اگر تا به حال به ژاپن سفر کرده‌اید احتمالا متوجه یک قطعه از مبلمان عجیب و غریب و جالب در قسمتی از خانه شده باشید که شبیه به یک میز قهوه‌ی خیلی راحت به نظر می‌رسد. این قطعه، میز کوتاتسو (kotatsu) نامیده می‌شود و به تخت‌خواب های ژاپنی نیز معروف است. این قطعه‌ی جالب از مبلمان، برای لذت بردن از یک فنجان قهوه و یا حتی یک وعده‌ی غذایی، زیباتر شدن دکوراسیون اتاق خواب و از همه مهم‌تر برای داشتن خواب عصرانه‌ای راحت و دلپذیر مناسب‌ترین گزینه خواهد بود.

تخت خواب های ژاپنی

تخت‌خواب‌های ژاپنی یا کوتاتسو چیست؟

کوتاتسو  در واقع یک میز است که در فاصله‌ی حدود ۱۴ اینچی از زمین قرار دارد و دارای منبع گرما در زیر آن است که توسط یک پتو ضخیم و سنگین -که در ژاپن با عنوان فوتون (futon)  معروف است- پوشیده شده است. در بالای فوتون یک میز کوچک برای نگه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی قرار دارد. در نمونه‌های مدرن این تخت‌خواب های ژاپنی برای راحتی بیشتر، بالش هایی بزرگ و بسیار راحت دور تا دور میز قرار می‌دهند که هم برای نشستن و صرف یک وعده‌ی غذایی و هم برای خوابیدن، مناسب و راحت است.

فوتون گرمای ایجاد شده توسط منبع گرما در زیر میز، را حبس می‌کند و در نتیجه زیر فوتون همیشه گرم نگه داشته می‌شود. امروزه این گرما توسط منابع الکتریکی تامین می‌شود که دارای قلاب‌های فلزی محافظت شده‌ای می‌باشند و خطر آتش‌سوزی را کاهش می‌دهند.

قدمت این نوع از تخت‌خواب‌ها به قرن چهاردهم در ژاپن بر می‌گردد و از بهترین وسایل گرامشی در فصول سرد سال محسوب می‌شود. طراحان مدرن در گذر زمان با اضافه کردن بالش‌های راحت‌تر و سیستم گرمایشی ایمن‌تر این تخت‌خواب‌ها را به یکی از محبوب‌ترین نمونه‌های تخت‌خواب تبدیل کرده‌اند.

Japanese bed

نحوه‌ی ساخت این تخت خواب‌ها را در عکس زیر می‌توانید ببینید:

Japanese bed structure

محتوای مرتبط

call