آنچه می‌باید درباره طراحی دکوراسیون داخلی منزل مسکونی و خانه بدانیم

طراحی دکوراسیون داخلی خانه و منزل مسکونی

داشتن یک خانه زیبا و آرام، یکی از نیازهای ضروری زندگی هر فردی است. گذراندن اوقات در محیطی دلنشین، می‌تواند روی خوش زندگی را به ما نشان دهد. تقریبا تمام افراد علاقه دارند تا لذت زندگی در یک فضای زیبا را تجربه کنند. به همین دلیل طراحی دکوراسیون داخلی خانه را می‌توان اصلی‌ترین و پرکاربردترین شاخه از علم معماری و طراحی داخلی منزل قلمداد کرد.

تفاوتی ندارد که منزل شما کوچک است یا بزرگ! طراحی دکوراسیون منزل کوچک نیز باید با همان دقت و ظرافت آپارتمان‌های بزرگ شکل گیرد.

اصل شماره یک در دکوراسیون داخلی خانه، هارمونی!

به صورت اصولی، طراحی دکوراسیون داخلی خانه باید به بخش‌های مختلفی تقسیم شود. با این حال غالبا در ابتدای کار، یک سبک کلی و یک طراحی منسجم برای تمام ساختمان در نظر گرفته می‌شود. معماری و دکوراسیون داخلی بخش‌های مختلف یک آپارتمان مسکونی باید به صورت زنجیروار به یکدیگر مرتبط باشند. این نکته بدان معناست که نمی‌توان طراحی دکوراسیون پذیرایی را با استفاده از دیوارپوش های سه بعدی و مدرن انجام داد و دیزاین اتاق خواب را با بهره گیری از دیوارپوش های چوبی و یا نمای تمام سنگ طرح ریزی کرد.

ناهمگونی در بخش‌های مختلف یک ساختمان اعم از دیوارپوش، کفپوش و ... هارمونی و یکپارچگی معماری را خدشه دار نموده و فضاهای مختلف را از یکدیگر بیگانه خواهد ساخت. این امر سبب نوعی آشفتگی غیردکوراتیو در معماری سازه خواهد شد. این بی‌نظمی بدون برنامه، آرامش روحی و روانی را از افراد ساختمان سلب خواهد کرد. در حقیقت علم معماری که برای ایجاد یک نوع آرامش ذهنی در ناخودآگاه افراد ابداع شده است، به ضد خود تبدیل خواهد شد.

به همین علت باید یک نوع دکوراسیون کلی و یا یک نوع تم اولیه برای تمامی فضاهای داخلی ساختمان طرح ریزی نمود و سپس به جزئیات دکوراسیون محیط‌های مختلف و دیزاین خانه پرداخت.

تقسیم بندی دکوراسیون داخلی خانه

دیزاین خانه و دکوراسیون داخلی منزل مسکونی را باید به بخش های مختلف تقسیم بندی نمود. این بخش بندی به طراحی دقیق‌تر جزئیات و پرداخت مناسب‌تر به ظرافت‌های دکوراسیون داخلی منزل، کمک شایانی می‌کند.

معمولا فضاهای آپارتمان را در طراحی داخلی ساختمان، بر حسب کاربرد تقسیم بندی می‌کنند. این امر به طراحی داخلی منزل، متناسب با نوع و کاربرد محیط، در کنار استفاده‌ی آسان و همراه با آسایش از فضاهای داخلی منجر خواهد شد.

به طور عمومی دکوراسیون داخلی خانه را به بخش‌های ذیل تقسیم بندی می‌کنند.

1- طراحی دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی و نشیمن، به جهت اهمیت بالایی که دارد، خود به چند زیر دسته بخش بندی می‌شود. یکی از این زیر دسته‌ها دیوار نشیمن می‌باشد. طراحی دیوار نشیمن را می‌توان با کمک پنل دیوارپوش سه بعدی چرمی و یا سایر مدل های دیوارپوش سه بعدی انجام داد. علاوه بر آن متریال‌های مختلف دیگری نیز به عنوان دیوارپوش می‌تواند در دکوراسیون داخلی خانه مورد استفاده قرار گیرد.

جداکننده فضا و پارتیشن جهت ایجاد یک فضای اختصاصی برای پذیرای از مهمانان نیز جزئی از اولویت‌های دکوراسیون داخلی مدرن به شمار می‌رود. پاراوان چوبی و پارتیشن متحرک به همراه پنل مشبک سه بعدی جزء پرطرفدارترین دیوارهای جداکننده محسوب می‌شوند. البته سایر مدل های نوین و لوکس دیوار جداکننده در وبسایت دکوراچی موجود می‌باشد.

طراحی سقف نشیمن در طراحی داخلی منزل اهمیت بالایی دارد. استفاده از یک تایل سقفی مدرن و جذاب همانند سقف کشسان و باریسول یا آسمان مجازی می‌تواند دیزان خانه شما را به یک دکوراسیون داخلی مدرن مبدل کند.

دکور دیوار پشت تلویزیون و یا طراحی ستون پذیرایی، در صورت وجود، دقت و ظرافت‌های دیزاین خانه شما را بهبود خواهد بخشید. بنابراین توصیه‌ی ما به شما این است که این فضاها را کم اهمیت قلمداد نکنید.

2- طراحی دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب با این که در علم معماری یک فضای نیمه شخصی تلقی می‌شود، باید متناسب با سایر محیط‌های داخلی طراحی گردد. آینه کاری دیوار و پوستر دیواری سه بعدی را می‌توان از جذاب‌ترین دیوارپوش ها جهت دکور اتاق خواب به شمار آورد.

3- دکوراسیون اتاق کودک

بنا به اذعان تمام کارشناسان مسائل تربیتی کودکان، دیزاین اتاق کودک و داشتن یک فضای شاد و کودکانه، و در عین حال ایمن و مناسب، نقش مهمی در رشد و پرورش ذهنی کودک شما ایفا خواهد کرد. استفاده از کفپوش تاتامی، به عنوان یک کفپوش ایمن و نرم، و یا بهره گیری از محافظ ستون در لبه‌های دیوار اتاق، در کنار زیبایی و ایجاد یک فضای شاد، خیال شما را از بابت، ایمنی محل بازی و استراحت فرزند دلبندتان مطمئن خواهد ساخت.

4- طراحی اتاق کار خانگی

داشتن یک اتاق کار خانگی برای بسیاری از آقایان و خانم‌ها یک امر ضروری است. در صورتی که طراحی دکوراسیون این فضا به صورت صحیح شکل گرفته باشد، راندمان کاری شما افزایش خواهد یافت. این امر به اتمام سریع‌تر و دقیق‌تر کارهای شما کمک فوق العاده‌ای می‌کند. آجر آنتیک دکوراتیو و یا دیوارپوش فومی، می‌توانند جزء انتخاب‌های شما برای طراحی اتاق کار خانگی قلمداد شوند.

5- طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه نیز همانند پذیرایی، نقش پررنگی در طراحی داخلی ساختمان و دیزاین خانه ایفا می‌کند. ظرافت‌های موجود در طراحی آشپزخانه، سبب شده است تا متخصصان دکوراسیون داخلی خانه، این فضا را نیز به چند زیردسته تقسیم بندی کنند.

بین کابینتی، به عنوان اصلی‌ترین و موثرترین فضا در طراحی آشپزخانه، باید شدیدا مورد توجه قرار گیرد. برچسب یا استیکر کاشی و تایل شیشه ای تیتانیوم به عنوان دو محصول نوین دکوراچی در بین کابینتی آشپزخانه، شدیدا مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

طراحی سقف آشپزخانه نیز یکی دیگر از زیردسته‌های این فضای مهم و کاربردی است. سقف آشپزخانه همانند سایر نقاط منزل، دارای گزینه‌های متعددی است. با این حال تایل سقفی پی وی سی (PVC) طرح دار و پنل مشبک چوبی و پی وی سی، دو عنوان از پرفروش‌ترین محصولات دکوراچی برای این فضا محسوب می‌شوند.

ذکر این نکته ضروری است که آشپزخانه به علت داشتن اوپن و پیشخوان بودن، تاثیر بسزایی در دیزاین خانه و طراحی داخلی منزل دارد. به همین علت بهتر است دقت فراوانی برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه صورت گیرد.